Amniyosentez işlemlerinden sonra enfeksiyon riski nedir?

Portrait of beautiful pregnant woman

Amniyosentez işlemlerinden sonra enfeksiyon oluşma ihtimali mevcuttur. Oluşabilecek riskler için aileler uyarılacak ve var olabilecek durumlar için tüm durumlar kritik edilecektir. İşlemlerin yapılma gerekçesi tüm sonuçların toplanması ile netleşecek ve şayet amniyosentez yapılması uygun görülmüşse bir takım nedenlerin olabileceği görülecektir.

Ailede var olabilecek kromozom hastalıkları, genetik problemler, sürekli düşüklerin yaşanması, kan uyuşmazlığı gibi durumların varlığında, annenin yaşı 35 yaşından büyükse amniyosentez yapılması uygun görülebilecek ve risk faktörleri, sebeplerden daha az önemli olabilecektir. Söz gelimi amniyosentez sonrası oluşabilecek düşük ihtimali için zaten sürekli düşük ile sonuçlanan gebelik yaşayan bir anne adayında bu durum yarar- zarar ilişkisi içerisinde değerlendirilecek ve en doğru karara ulaşılacaktır.

Amniyosentez işlemleri için uygun görülmüş bir gün belirlenir. Genellikle 15. Haftadan sonra yapılacak olan bu uygulamada özel uçlu iğne yardımı ile bebek kesesine ulaşılmakta, oradan yeterli oranda sıvı alınarak laboratuar ortamına gönderilmektedir. Bu numunenin analiz edilebilmesi için 2–3 hafta bekleme süreci olabilecektir. Genetik hastalıkların varlığı, Akdeniz anemisi gibi bir takım sıkıntıların olup olmayacağına dair fikir edinebilmek adına uygun koşullarda kültüre bırakılan ve hücrelerin çoğalması, verecekleri tepki ile sonuçlanacak bu durum için 3 hafta kadar beklemek gerekebilecektir.

Amniyosentez uygulamalarında enfeksiyon riski;

Anneden alınacak sıvı sonrasında enfeksiyon oluşabilme ihtimali, amniyosentez uygulaması sonrası risk ihtimalleri arasında anılacak bir durumdur. İşlemlerden sonra hastalar için yatış söz konusu olmayacak ve duş gibi kişisel ihtiyaçlarını kendileri karşılayabileceklerdir. Ancak amniyosentez sonrası enfeksiyon yaşanıyorsa hastalar için zorlu bir dönem olabilecektir. Anne adayının yükselen ateşi durum için belirti olabilecektir. Normalde ateşi yüksek seyretmesi beklenmeyecektir. Eğer enfeksiyon gelişiyorsa ateş 38lerden yukarda, titreme, halsizlik ve mide bulantıları gibi belirtiler olabilecektir. Kasılmalar, ağrılar ve vajinadan sıvı geliyor olması da amniyosentez sonrasında beklenmeyen durumdur. Bu durumlar sonrasında anne adayları kuruluşlara gidecek kimi zaman erken doğum ya da işlemler sonrasında düşük yaşanıyor olma ihtimali görülecektir.

Amniyosentez sonrası enfeksiyon oluşumu bebek ve anne açısından riskli kişiler hastanelere giderek tıbbi olarak destek almalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir