Amnio sıvısı azalması nedir ve nasıl tedavi edilir?

Hamile kadınların karnındaki bebekler hamilelik sürecini anne karnında ve etrafı zarla çevrili bir sıvı içerisinde sürdürürler. İşte bebekleri dış etkenlere karşı koruyan ve bebeklerin gelişimine katkıda bulunan bu sıvıya amniyon sıvısı adı verilmektedir. Amniyon sıvısı bebeklerin gelişimi için çok önemlidir.

Bu sıvı bebeklerinizi dış etkenlere karşı koruduğu gibi aynı zamanda da bebeğinizin kas ve sinir sistemi gibi sistemlerin oluşmasında da büyük katkısı bulunmaktadır. Hamilelik boyunca bu sıvı değişmeler gösterebilir ama hamileliğin son aylarına doğru bu sıvının miktarı da genellikle yarım litre civarlarına düşmektedir. Amniyon sıvısı vücutta sabit olarak durmayıp sürekli yenilenmektedir. Yenilenen amniyon sıvısına ise bebeğin böbrek ve akciğerleri kaynak olmaktadır. Bebek bu sıvıyı zamanla yutar ve bu sıvı sayesinde gelişimini gerçekleştirir. Ayrıca bebek idrarını yine bu sıvıya yapar ve sizin plasentanız bu sıvıyı emerek bebeğin idrarını vücut dışına atmış olur.

Bebeklerin korunmasında önemli bir etkiye sahip olan amniyon sıvısının azalmasına ise Amnio Sıvısı Azalması yani oligohidramniyos denilmektedir. Bu olaya hamile kadınların yaklaşık olarak %4’lük bir kısmında rastlanmaktadır. Kısacası amniyon sıvısı 200 mililitrenin altında olması durumuna oligohidramniyos olarak adlandırılmaktadır.

Amniyon sıvısının azalmasında pek çok neden etkili olmaktadır. Amniyon zarının erken açılması, rahim içindeki gelişimin yavaş olması, miad aşımı, böbreklerde ve idrar yollarında görülen anomaliler gibi nedenler Amnio Sıvısı Azalması oluşmasında etkili olmaktadır. Ancak çoğu zaman bu sıvının azalmasına yol açan nedenler bulunamaz.

Amnio Sıvısı Azalmasının tedavisi ise yakında takip edilerek ve ultrasonla izlenerek yapılmaktadır. Bunun dışında deneysel bir uygulama yöntemi ile de bu durum tedavi edilebilmektedir. Özel bir iğne yardımı ile amniyon sıvısına özel bir sıvı enjekte edilir. Bu da tedavide yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Bir diğer tedavi yöntemi ise doğum yaptırmaktır. Eğer hamile kadınların karnındaki bebeklerin yaşı doğum için uygunsa bu durumda doğum yöntemi tercih edilmektedir. Ayrıca günümüzde yapılan bazı çalışmalarda annelerin amniyon kesesinin içinden sıvı alınması sonucunda amniyon sıvısının arttığı gözlemlenmiştir. Tedavi yöntemi olarak bu yöntemde tercih edilebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir